Projektový den – Obléhací zbraně

Ve čtvrtek 19. 9. se žáci osmého ročníku seznámili s obléhací technikou ve středověku. Nenásilnou formu žákům projekt ukázal využití fyziky dávných dob a propojil jim informace z fyziky a dějepisu.

Žáci pracovali ve skupinách i samostatně, četli text metodou řízeného čtení, pracovali v rámci expertních skupin apod.  Vrcholem dne pro ně byl návrh a sestavení vlastního mandžaniku (obléhacího vrhacího stroje) z připravených dřevěných komponentů a provázků. Všechny madžaníky  vydržely, a tak mohlo začít rytířské klání, jehož úkolem bylo mandžanikem dostřelit co nejdále a poté shodit hradby města.

Během projektového dne si kromě porozumění uměleckého i neuměleckého textu zopakovali žáci jednoduché stroje, zjistili fyzikální principy stavby jednotlivých středověkých zbraní a seznámili se s torzí.